Menü Kapat

Kahramanın Yolculuğu / Hero’s Journey – Sen Hangi Evredesin?

Amerikalı yazar, araştırmacı ve edebiyat profesörü Joseph Campbell dünyadaki tüm halk öykülerinin, mitolojik öykülerin ve masalların peşine düşer. Araştırmaları onu incelediği öykülerde karşılaştığı ortak bir yapıyı keşfetmeye iter. Campbell, dünya üzerindeki tüm anlatıların aslında tek bir hikaye yapısının çeşitlemeleri olduğunu belirtir. Tüm mitlerin temelinde ortak bir yapı olduğunu söyler: Kahramanın Yolculuğu

Joseph Campbell’ın 17 aşamada anlattığı bu döngü daha sonraları 12 aşamaya sadeleştirilir ve halen özellikle sinema filmlerinin senaryolarının vazgeçilmez yapı taşı olarak kullanılmaktadır.

Belki de insan psişesinin dış dünyadaki tecrübeyi ve dönüşümü yaşayış/algılayış şekli olan ve kendi hikayemizin kahramanı olduğumuzda deneyimlediğimiz bu döngüye Kahramanın Yolculuğu adı verilir. Joseph Campbell kendi yolculuğuna çıkmak isteyen herkese tek bir şey söyler: “En büyük mutluluğunun peşinden git.”

Kahramanın Yolculuğu’na başladın mı? Peki sen kendi yolculuğunda hangi evredesin?

Kahramanın Yolculuğu Evreleri

1 Sıradan Dünya

Sıradan dünya, kahraman yolculuğa başlamadan önce içinde bulunduğu oluş hali ve çevreyi yansıtır. Kahraman bir süredir çevresi, alışkanlıkları ve oluş haliyle aynı yaşamı sürdürmektedir.

2 Maceraya Çağrı

Ve bir gün birden bir şey olur! Aldığı bir teklif, yaşadığı bir ilham anı, yaşamına giren yeni bir kişi, kontrolünde olmadan yaşadığı bir olay kahramanı sıradan dünyasını geride bırakarak bir yolculuğa çıkması için tetikler.

3 Maceranın Reddi

Ancak bu ani yolculuk bazen kahramanın hazır olduğu bir şey değildir. Ve kahraman sıradan dünyasını geride bırakmadan önce kararsızlık, macerayı reddetme ya da yok sayma süreci yaşar.

4 Sihirli Yardım – Akıl Hocasıyla Karşılaşma 

Bu evrede kahraman yolculuğa çıkması için cesaretlendirildiği sihirli bir yardım alır. Bu yardım genelde kahramanın ilham aldığı ya da akıl hocası yerine geçebilecek bir kişi aracılığıyla gelir.

Macera Başlıyor

5 İlk Eşiğin Aşılması

Kahraman yolculuğa evet dedikten sonra sıradan dünyasını geride bırakır ve türlü türlü maceralar yaşayacağı yepyeni dünyasına ilk adımını atar.

6 Testler Dostlar Rakipler

Bu evre kahramanın yeni dünyasını tanıma evresidir. Burada onu zorlayacak ve dönüştürecek testlerden geçmeye başlar, yeni dostlarını ve rakiplerini tanır.

7 Mağaranın Derinliklerine Doğru

Kahraman artık yeni dünyasına alışmıştır ve ona burada asıl dönüşümü yaşatacak olan olaya, duruma, kişiye doğru ilerlemeye başlar.

8 Büyük Dönüşüm

Büyük Dönüşüm ya da Ölüm-Kalım da denilen bu evrede kahraman yolculuğunda onu tamamen dönüştürecek bir deneyim yaşar. Bazen -çoğunlukla epik filmlerde ve mitolojik hikayelerde- gerçekten fiziksel anlamda ölümden döner. Bazense bu daha içsel bir ölümdür. Aslında kahraman en büyük korkusuyla yüzleşir.

9 Ödül ve Sonuçlar

Bu büyük dönüşümün elbette sonuçları olacaktır. Kahraman eğer korkusunun üstünden gelip dönüşümünü gerçekleştirdiyse ödüllendirilir ve hayalini kurduğu maddi, manevi hazineye ulaşır.

Eve Dönüş

10 Geri Dönüş Yolu

Kahraman bu evrede yeniden, bu sefer bambaşka bir kişi olarak, sıradan dünyasına dönmek için yola çıkar.

11 Dönüşümü Kanıtlama

Geri dönüş yolu o kadar da kolay olmayacaktır. Kahraman dönüşümünü kanıtlamak için son bir teste daha tabi tutulur. Dönüşümünün ona kazandırdığı yetenekleri, bilgeliği ve gücü kanıtlaması istenir.

12 İksirle Yeniden Doğuş

Dönüşümünü kanıtlayan kahraman bambaşka biri olarak sıradan dünyasına geri döner. Yolculukta kazandıklarını paylaşarak orayı da dönüştürmeye başlayabilir ya da kendine yepyeni bir yerde yepyeni bir sıradan dünya yaratabilir.

Genel olarak ve kısaca bahsettiğim bu yolculuk her seferinde yepyeni bir maceraya çağrı ile sonsuz bir döngü içinde devam ediyor. Peki kendi kahraman yolculuğumuzda olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz? Joseph Campbell’ın sözünü tekrar duymak bize yardımcı olabilir:

“En büyük mutluluğunu takip et.*”

*Follow your bliss

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir