Menü Kapat

Anicca! Her Şey Geçicidir…

Budizmin Dünya’da varolmaya atfettiği üç özellikten biri olan Anicca, kelime olarak geçicilik anlamına gelir. Anicca’ya göre zamana tabi olan fiziksel, zihinsel ya da duygusal her şey geçicidir. Bunların bir süre belirip, var olup sonra kaybolduğuna dikkat çeken Anicca bize şartlanmalarımızın ötesine geçip akışa teslim olduğumuz, daha hafif ve keyifli bir yaşam sürme konusunda yardımcı olabilir.

Bedensel Anicca

Anicca en belirgin bir şekilde bedenimizin doğduğumuz andan itibaren geçirdiği dönüşümlerde gözlemlenebilir. Tek bir hücre iken küçük bir bebeğe dönüşüp doğan beden çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde bir dolu değişimden geçer. Canlılığı var etmek için sürekli çalışan hücreler her an yepyeni bir formda var olur. Saçlarımız uzar, kilo alır veririz, cildimiz değişir. Hiçbir şey bir önceki an ile aynı kalmaz.

Zihinsel ve Duygusal Anicca

Eğer meditasyon yapıyorsan buna bizzat şahit olmuşsundur. İlk dakikalarda odağımız net ve temizdir fakat bir süre sonra düşünceler zihnimizde belirmeye başlar. Düşüncelerimizi gözlemlediğimizde belirdiklerini, bir süre zihnimizde durduklarını ve eğer onları beslemeyi seçmezsek kaybolduklarını görürüz.

Aslında günlük yaşam da meditasyon uygulamasından pek farklı değildir. Zihnimize düşen düşüncelerden beslemeyi ve büyütmeyi seçtiklerimizle inançlarımızı, beklentilerimizi ve eylemlerimizi yaratırız. Eğer bunlardan çok tutunduğumuz ve mutlak doğrumuz ya da kimliğimiz belirlediğimiz şeyler olduysa değişme, dönüşme vakti geldiğinde çoğunlukla rahatsız hisseder ve bırakmakta zorluk çekebiliriz.

Duygularımız da geçiciliğe tabidir. Akışta olduğumuz günlerde bir gün içinde duygudan duyguya girip çıkabilir akşam olduğunda bunların hiçbirinden eser kalmamış bir halde kendimizi yatağa atabiliriz. Ancak sürekli bize iyi hissettiren duygular hissetmek istediğimizde kendimizi yaşamın ve insan olmanın zenginliğinden mahrum eder ve birkaç duygu durumunun peşinde aylarımızı hatta bazen yıllarımızı geçirebiliriz.

Anicca bize duygularımızın ve düşüncelerimizin keyfini çıkarmayı, geçiciliklerini fark ettirip zamanı geldiğinde yeni duygulara yer açmak için onları serbest bırakmayı hatırlatabilir.

Lades mi, Aklımda!

Tutunmak istediğimiz şeyler bazen kalbimizin ve ruhumuzun bu Dünya’da yaratmak ve deneyimlemek istediği şeylerin habercisi olabilir. Böyle bir durum çoğu zaman ilham vericidir. Korkuyla karışık heyecan, sevinç ve o şeye, o yola, o kişiye doğru bir çekilme hissederiz. Böyle bir durumda Anicca’yı hatırlamak yerine çekildiğimiz yöne doğru adımlar atmak tabi ki en uygunu olacaktır.

Bunun dışında; değişim zamanının geldiğini hissetsen de sıkı sıkı tutunmaya ve asla bırakmamaya çalıştığın bir şey fark ettiğinde, duygusal ve zihinsel olarak zor bir dönemden geçtiğinde ve tam da içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde, içinden Anicca! diyerek her şeyin geçici doğasını kendine hatırlatabilirsin. Aynı lades oyununda karşımızdaki kişiden bir şey alırken oyunu birden hatırlayıp Aklımda! dememiz gibi😊

 

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir