Menü Kapat

Yaratıcı Çocuğu Geri Çağır, 8 Yaşındaysanız Hayat Gerçekten Çok Güzel

Hepimizin yaratıcı çocuk yanı farklı şeylerden beslenir ve farklı şeyler deneyimlemeyi sever. Bu blogda ve bültende bundan bol bol bahsettiğimi biliyorsun! En azından şu ana kadar yaratıcı çocuk yanımızı pek de beslemeyen bir eğitim sistemi içinde yaşadığımızı da biliyorsun. Bunun bir parçası olmaya başladığımızda bu yanımızın da sesini yavaş yavaş duymazdan gelmeye başlıyoruz. Yetişkin olduğumuzda bu sesi tamamen kısmışsak eğer yaşam durağan, birbirinin aynı günlerden oluşan sıkıcı bir yol halini almaya başlıyor. Bir yerde durup Yaratıcı Çocuğu Geri Çağır demek gerekiyor.

Yaratıcı Çocuk Hali Neydi?

 Yaşamın bize sunduğu sonsuz olasılıklara açık olduğumuz, içimizde beliren tüm hisleri bastırmadan yaşayabildiğimiz, yargıların ötesine geçip olanı olduğu haliyle görebildiğimiz, neşe, keyif, coşku gibi hisleri, halleri daha sık deneyimlediğimiz bir oluş hali. Tabi ki yetişkin yaşamımızda günün her anı burada olmamız gerekmiyor ve bu çok normal. Kendimiz için uygun olan dengeyi yakaladığımızda ise yaşam bambaşka bir titreşimde akmaya başlıyor.

8 Yaşındaysanız Hayat Gerçekten Çok Güzel

Cedric yanılmıyor, 8 yaş gerçekten de çok sihirlidir. 8, 9, 10 yaşlarımız eğitim sisteminin, toplumsal yargıların içine dalıp da yaratıcı ve sihirli yanımızın sesini kısmaya başlamadan hemen önceki yaşlarımızdır. Eğer bu sesi kısmadıysan ve hala seninle birlikteyse şahane! Değilse şimdi rahat bir yere yerleş ve 8-10 yaşlarına geri dön, en çok ne yapmayı seviyordun, neleri merak ediyordun, sana heyecan veren, enerji veren, içini coşkuyla dolduran şeyler nelerdi… Yeni şeyler öğrenmek? Doğada vakit geçirmek? Hayvanları incelemek? Bilgisayar oynamak? Dans etmek? Hikayeler yazmak? Bir şeyler satmak? Şaka yapmak? Basketbol maçlarını anlatan spikerlerin yorumlarını ezberlemek? Bilgi yarışmalarına katılmak? Mutfaktaki malzemelerle deney yapmak? Aşık olmak? Keşfettiklerini paylaşmak?

Eminim aklına gelen birkaç şey olmuştur. Basit gibi gözükse de bunları her gün biraz biraz yaşamına dahil ettiğinde dönüşümü hissetmeye başlayacaksın.

Yaratıcı Çocuğu Geri Çağır ve Sorumluluk Al

Siyah, beyaz, gökkuşağı,

Dinler, diller, kimlikler,

Artık bunların bizi düşman eden şeyler değil çorbamızın baharatı, tadı, güzelliği olması gereken günler geldi.

Bu çağda yaratıcı çocuğu geri çağırmak şimdi daha da önemli ve aynı zamanda çok da gerekli. Yargılarımızın ötesine geçmek ise bildiklerimizi unutup yargısızlığı hatırlayabilmekle mümkün. Yargısızlığı hatırlamaya başlamanın ilk adımı dikkatimizi başkalarının yaşamından alıp kendi yaşamımıza vermektir. Kendimizi ve yaşamımızı olduğu haliyle sevmeye ve zenginleştirmeye başladığımızda ise başkalarına da farkında bile olmadan aynı alanı açabiliyor olacağız.

Yukarıdaki uygulamada keşfettiklerini yaşamına dahil etmek hatırlamana çok ama çok yardımcı olacak. Haydi hep birlikte hatırlayalım!

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir