Menü Kapat

Dişil Enerji Eril Enerji, Peki Ya İkisi Birden?

İnsan biyolojik olarak kadın ve erkek olarak iki cinsiyete ayrılmış gibi gözükse de aslında psişik ve enerjisel olarak herkes dişil enerji ve eril enerji alanlarının farklı oranlarda bir araya gelmesinden oluşur. Dişil ve eril enerji söz konusu olduğunda farklı uçlara gitmek mümkün ama sağlıklı olanın bir denge hali olduğuna inanılır. Dişil ve eril enerjilerini dengeleyebilen bir kişi kadın ve erkek olmasından bağımsız olarak sevgiyi hissedebilir, yaratıcı hayaller kurabilir ve bu hayallerini gerçekleştirmek için adımlar atabilir ve başarıya ulaşabilir.

Dişil enerji ve Eril enerji

Dişil enerji yaratıcılığın, sezgilerin, bütünsel zekanın, dinginliğin enerjisidir. Dişil enerjisi dengeli olan bir kişi şefkat duyabilir, duygusal zekası yüksektir. Duygularını özgürce deneyimlediği için çoğu zaman akıştadır. Doğaya karşı duyarlıdır. Süreçten keyif almayı bilir. Sanatsal yeteneği kuvvetlidir.

Eril enerji planlamanın, netliğin, analitik zekanın, harekete geçmenin enerjisidir. Eril enerjisi dengede olan biri motivasyonunu yüksek tutabilir, başarılıdır. Sınır çizmeyi ve sınırlarını korumayı bilir. Sonuca odaklanabilir. Açık ve net bir şekilde iletişim kurar.

Dengesizlikler

Dişil enerjide dengesizlik olduğunda bunu pasiflik olarak deneyimleriz. Sınırlarımızın ihlal edilmesine ses çıkaramayız. Net iletişim kuramayız. Harekete geçmek neredeyse imkansız bir hal alır. Duyguları özgürce deneyimlemek yerine onlara tutunup akıştan uzaklaşırız. Yaratıcılığımız sınırlanır. Dengeli dişil enerji bizim gölgemiz haline gelebilir (Gölge de ne demek diyorsan Gölgelerin Gücü Adına yazısını okumak için buraya tıkla) ve dişil enerjisi dengeli insanlarla problemler yaşayabiliriz.

Eril enerjide dengesizlik olduğunda düşüncesiz ve sert davranışlarda bulunabiliriz. Süreçten keyif almak kaybolur, sadece sonuç ve para odaklı bir yaşam süreriz. Öfke problemi yaşayabiliriz. Empati duygumuz oldukça zayıflar. Sadece ben diyen bir bencillik gösterebiliriz. Dengeli eril enerji bizim gölgemiz haline gelebilir ve eril enerjisi dengeli insanlarla problemler yaşayabiliriz.

Dişil ve eril enerji olarak bahsettiğim enerjiler oluşumuzun psişik ve enerjisel bir boyutunda olduğu için biyolojik olarak kadın veya erkek olmamız bu enerjilerimizin oranını etkilemez. Dişi enerjisi eril enerjisinden baskın olan erkekler olabileceği gibi eril enerjisi dişil enerjisinden baskın kadınlar da olabilir.

Sol Beyin – Sağ Beyin

Sol beyin lobumuzda eril enerjinin temsil ettiği alanları çalıştıran bölgeler bulunur. Sağ beyin lobumuz ise dişil enerjinin temsil ettiği alanlarda çalışır. Sağ ve sol beyin loblarımızdan çıkan sinirler bedenimizde çapraz yol alarak ilerler. Sağ beyin lobumuz bedenin sol yanını yönetirken sol beyin lobumuz da bedenin sağ yanını yönetir.

Bütünsel bir açıdan bakıldığında bedenin sağ tarafında yaşanan problemler eril enerjideki dengesizliklerin, sol tarafında yaşanan problemler ise dişil enerjideki dengesizliklerin semptomları olarak görülebilir.

Peki ya sen? Peki ya Dünya?

Sen kendini nerede görüyorsun? Dişil enerjin ve eril enerjin dengede mi yoksa üzerinde çalışsan sana iyi gelecek bazı alanlar keşfettin mi? Dünya geneline baktığımızda sence nasıl bir oran, denge ya da dengesizlik söz konusu? Düşüncelerini paylaşmak istersen aşağıya yorum bırakabilirsin!

Dişil ve eril enerjilerinle,

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir