Menü Kapat

Dikkat! En Önemli Şey

Dünyadaki en önemli şey ne olabilir? Peki senin yaşamındaki? Herkesin bu soruya vereceği farklı farklı cevaplar olabilir ama ben bu yazıda bunu bambaşka bir şekilde söyleyeceğim. Dünyanın en önemli şeyini söyleyeceğim. Belki de yaşamındaki en önemli şeyi: Dikkat!

Bu senin dikkatindir!

Büyük şirketler dikkatimizin saniyeleri için milyonlar ödeyebilirler. İşte dikkatimiz bu kadar değerli. Çünkü dikkat neye verilirse enerji de oraya akar. Enerjinin olduğu yerde ise sağlık, bolluk, bereket, olumlu duygular ve düşünceler vardır. Yani yüksek bir oluş hali ve sevdiğin bir yaşam…

Şimdi dikkatini bir şeye vermeden önce bir daha düşün! Sence sana gerçekten bir faydası var mı? Yoksa otomatik pilottaki zihnin alışkanlıklarına kapılarak önce kendini beslemen gereken dikkatin ve dolayısıyla enerjin ile başkalarını, bambaşka şeyleri mi besliyorsun?

Yaratım ve Dikkat

Gün içinde dikkatimizi bazen bilinçli ama çoğu zaman bilinçsizce bir sürü şeye veririz. Yaşamımızdaki kişiler, yaptığımız işler, yemekler, şarkılar, kitaplar, sosyal medya, duygularımız, düşüncelerimiz, karşılaştığımız reklamlar… Dikkatimizi bilinçli ya da bilinçsiz paylaştığımız bu şeylerle aslında yaşam enerjimizi paylaşmış oluruz. Yaşam enerjimizi paylaştığımız şeyler güçlenir, çoğalır ve yaşamımızdaki yerlerini sağlamlaştırır.

Dikkatimizi bilinçsizce harcadığımız zamanları azaltıp bilinçli bir şekilde kullanmayı arttırdığımızda ise yaşamımızı bilinçli bir şekilde arzu ettiğimiz yönde yaratıyor oluruz.

Abra Kadabra! Güzel hisler çoğalsın

Görece monoton geçen bir günde sebepsizce mutlu olmak da dikkat sayesinde mümkün! En yakın zamanda yaşadığın ve sana iyi hissettiren bir olayı/durumu düşünüp o hissi şu anda yeniden yaratabilir ve tüm dikkatini o hisse verip çoğalmasını sağlayabilirsin. Bu çay ya da kahve keyfi yaptığın, sevdiklerinle kahkahalarla güldüğün ya da bambaşka bir anda hissettiğin bir his olabilir.

Peki bunu en iyi kim yapıyor? Çocuklar! Eminim kendi çocukluğundan hatırlayacaksın. Çocuklar günün diledikleri anında diledikleri hayali kurup o histe yaşayabilirler, bunu da en çok oyun oynarken yaparlar. Bir anda gizemli bir denizkızına, maceracı bir büyücüye, güçlü bir savaşçıya ya da bir süper kahramana dönüşebiliyorlar. Tek yaptıkları tüm dikkatlerini o an dönüşmek istedikleri şeyin onlara nasıl hissettireceğine vermek.

İşte sahip olduğumuz belki de en önemli süper güç! Ne dersin?

Uygulama Zamanı

 Okumaya ara ver ve yaşamında deneyimlemek istediklerini düşün. İstersen bir kağıt ve kalem al ve bunları tek tek yaz. Dikkatini en çok neye veriyorsun? Hayal ettiklerin gerçekleşse nasıl bir ruh hali içinde olacağına mı? Yoksa bunların eksikliğine mi?

Yaşamında süregelen fakat deneyimlemek istemediğin şeyleri düşün ve yaz şimdi de. Bunlara verdiğin dikkati en aza indirebilir misin? Belki de dikkatini bunlardan tamamen alabilirsin.

Dikkatini bir şeyden tamamen kesmek onu yaşamından çıkarmayabilir. Ancak seni ne bedensel ne zihinsel ne de ruhsal bir şekilde beslemeyen bir şeye harcadığın dikkati yaratmak istediklerine, daha yüksek bir oluş haline ve daha olumlu duygulara verdiğinde emin ol bir şeyler değişmeye başlayacaktır.

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir