Menü Kapat

Kahramanın Yolculuğu – Heroine’s Journey – İçsel Yolculuk

Maureen Murdock, Joseph Campbell’ın Kahramanın Yolculuğu döngüsüne bakıp şu soruyu sorar: Peki kadınlar bunun neresinde? Sürdürdüğümüz modern yaşamda kadınların kahraman yolculuğu nasıl? Bu soru üzerine çıktığı kendi yolculuğu ve araştırmaları onu Heroine’s Journey adını verdiği yepyeni bir Kahramanın Yolculuğu döngüsünü keşfetmeye iter.

– Not: Bu yazıyı okumaya başlamadan önce eğer okumadıysan Dişil Enerji, Eril Enerji ve Kahramanın Yolculuğu – Hero’s Journey içeriklerini okumanı öneririm. Keyifli okumalar:) –

Joseph Campbell mitolojik hikayelerdeki erkek kahramanların yolculuğunu temel almıştır. Maureen Murdock ise modern yaşamda çalışan kadınları.

Her insan biyolojik olarak kadın ve erkek olmasından bağımsız olarak dişil ve eril enerjiye sahiptir. Psişik bir açıdan baktığımızda, Joseph Campbell tarafından ortaya konan Kahramanın Yolculuğu – Hero’s Journey dış dünyada, eril enerjimizle deneyimlediğimiz yolculuğu anlatır. Maureen Murdock’ın Kahramanın Yolculuğu-Heroine’s Journey iç dünyamıza dönerek dişil enerjimizi keşfettiğimiz bir yolculuktan bahseder.

Ruhumuzu besleme, doğaya gerekli saygıyı gösterme ve dişil yanımıza; şefkate, yaratıcılığa, sezgisel bilgiye alan açma ihtiyacının gitgide arttığı modern dünyamızda Kahramanın Yolculuğu-Heroine’s Journey hepimize iyi gelecek!

Haydi başlayalım.

Kahramanın Yolculuğu – Heroine’s Journey

1.Dişil enerjiden ayrılma

Kahraman modern dünyada hayatta kalabilmek ve uyum sağlayabilmek için anne ile, doğa ile, dişil olan ile ilişkisini koparır.

2.Eril enerjiyle bütünleşme

Kahraman bu evrede Joseph Campbell’ın ortaya koyduğu Kahramanın Yolculuğu-Hero’s Journey’e başlar. Modern dünyaya açılmak, üretmek, yapmak, harekete geçmek, başarıya ulaşmak için insanlarla bir araya gelir.

3.Testler, denemeler, maceralar

Kahramanın odağı tamamen dış dünya olmuştur. Modern yaşamda bu evrede kariyer basamaklarını tırmanırken karşılaşılan zorluklar ve daha iyi bir pozisyona gelmek gibi ödüller görülür.

4.Başarıya ulaşma

Bu evre kahramanın kendisi için hayal ettiği dış dünya başarısına ulaştığı evredir. Dışardan bakıldığında her şey yolunda gözükmektedir. Bu evreye aynı zamanda başarı illüzyonu da denir. Joseph Campbell’ın Kahramanın Yolculuğu-Hero’s Journey burada biter.

İç Dünyaya Yolculuk Başlıyor!

5.Ruhani eksiklik hislerini fark etmek

Başarıya ulaşan kahraman içsel bir kuraklık hisseder. Yaşamdan keyif almamaya başlar. Modern dünyada başarıya giden yol ruhsal seviyede kahramanı beslememiştir. Kahraman boş ve tükenmiş hisseder.

6.İniş

Dış dünyadan çekilip iç dünyaya dönüşün başladığı evre burasıdır. Kahraman bilinçaltında bir yolculuğa çıkarak buzdağının görünmeyen yüzünü, karanlık noktalarını, gölgelerini keşfeder.

7.Dişil enerji ile yeniden bağlantı kurmak

Tanrıça ile buluşmak da denen bu evrede kahraman dişil enerjisiyle yeniden bağ kurar. Sezgilerine kulak vermek, yaratıcılığını onurlandırmak, keyif ve coşkuyu yeniden keşfetmek bu evrede gözlemlenir.

8.Anne ile, doğa ile, dişil olan ile ilişkiyi şifalandırmak

Dişil yanını yeniden keşfeden kahraman onunla olan ilişkisini şifalandırmak için adımlar atar. Anne ile, doğa ile olan ilişkisini yeni bir şekilde kurar.

9.Eril enerjiyi yeniden uyandırmak

Kahramanın modern dünyanın başarı yolculuğunda yorulmuş ve tükenmiş olan eril enerjisi yeniden uyanmaya başlar. Kahraman dış dünyaya açılmaya, üretmeye, harekete geçmeye hazırlanır.

10.Denge

 Onuncu ve sonuncu bu evrede kahraman dişil ve eril enerjilerini sağlıklı bir dengede buluşturarak yepyeni bir yolculuk için hazır duruma gelir.

 

Her iki Kahramanın Yolculuğu döngüsü de başlayıp biten döngüler değildir. Spiral şeklinde sürekli devam ettikleri söylenir. Sence sen içsel yolculuğunda hangi evredesin?

Not: Bireysel yolculuklarımız her birimize özgü ve biricik olduğundan iki Kahramanın Yolculuğu’nun da sana tam olarak uyması gerekmiyor. Bu döngüler ortak ve genel bir yapıyı işaret eder.

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

 

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir