Menü Kapat

Arketipler ile Oluş Halini Yükselt!

Yaşamımızın farklı alanlarında farklı zamanlarda farklı arketipler deneyimlememiz mümkün. Peki sen günlerinin çoğunu hangi arketip alanında geçiriyorsun? Yaşadığın ülkeyi bir insan olarak düşünecek olursan sence onu hangi arketip temsil ediyor? Peki ya bir bütün olarak baktığımızda Dünyamızın hangi arketip alanında olduğunu söylerdin?

Arketipler nedir?

Arketip kavramı İsviçreli psikiyatr Carl Jung tarafından ortaya konmuştur. Arketipler kolektif bilinçaltımızda taşıdığımız ortak bazı davranış kalıplarını ve oluş hallerini simgelerler. Daha sonraları yaratılan bazı karakter testleriyle insanın kendini daha iyi tanımasına yardımcı oldukları gibi filmlerde ve hikayelerde karakter oluştururken de arketiplerden faydalanılır.

Peki oluş halini yükseltme ve kendine sevdiğin bir yaşam yaratma yolculuğunun arketipleri nelerdir?

 

Kurban Arketipi

Kurban bilinci de diyebileceğimiz bu arketipte yaşayan bir kişi günün çoğunu olumsuz düşünceler ve duygular ile geçirir. Kendini güçsüz ve çaresiz görür. Dışarıdan gelecek onay onun için çok önemlidir. Bu onayı alacağı bir otorite figürü olmadan rahat edemez. Otorite figürü ebeveyn, patron ya da arkadaş olabilir. Yaşamında isteyip de gerçekleştiremediği şeyler için başkalarını suçlar. Hep bir bahanesi vardır. Duygusal ve maddi olarak bağımlıdır. Gücünü bilinçsizce başkalarına teslim eder. Bilinç haritasında 20 – 180 arasına denk gelir. (Oluş Halini Yükselt! Bilinç Haritası yazısını okumak için tıkla!)

 

Kaşif Arketipi

Kaşif, kurban bilincinden çıkma yolundaki kişiyi temsil eder. Kişinin kendisi üzerine farkındalığı artık kurban bilincinde kalamayacağı kadar yükselmiş olabilir. Ya da kişi artık kurban döngüsünü kırmak istemesine yol açan büyük bir olumsuzluk yaşamış olabilir. Arayış, yeni ve farklı şeyler deneme, bildiklerini ve ona sunulanları sorgulama gibi davranışlar kaşif arketipinde gözlenir. Bu arketipte yaşayan bir kişi kendisi için neyin faydalı neyin faydasız olduğunu, kendisine nasıl bir yaşam yaratmak istediğini keşfeder. Bilinç haritasında 180 – 260 arasında denk gelir.

 

Kral/Kraliçe Arketipi

Kral/Kraliçe arketipi kendine sevdiği bir yaşam yaratma yolunda adımlar atan kişiyi temsil eder. Kişi isteyip de gerçekleştiremediği şeyler için başkalarını suçlamayı bırakmıştır. Yaşamını yaratma gücünün kendisinde olduğunu bilir. Karşısına çıkan engelleri olumsuzluk olarak değil gelişme ve büyüme yolculuğunun basamakları olarak görür. Çözüm odaklıdır. Yaşamının oluş halinin bir yansıması olduğunu bilir. Duygusal ve maddi olarak neredeyse bağımsızdır. Günün çoğunda olumlu duygular ve düşünceler deneyimlediği bir oluş halinde yaşar. Bilinç haritasında 260 – 380 arasına denk gelir.

 

Büyücü Arketipi

Büyücü arketipi kişinin kendi gücünü maddi ve manevi tamamen eline aldığı bir oluş halini anlatır. Kişi yaşamını istediği yönde istediği şekilde, en az olumsuzluk ve sorun ile ilerletebilir. Neşe, keyif ve coşku enerjilerini deneyimlemek günlük yaşamın doğal bir parçası haline gelir. Bu arketipte yaşayan kişi var oluşu bir bütün olarak, herkesi ve her şeyi de bütünün bir parçası olarak algılamaya açıktır. Olanı olduğu gibi kabul etme, yaşam sürecine teslimiyet ve yapmaktan olmaya geçiş bu arketipin özelliklerindendir. Bilinç haritasında 380 – 520 arasına denk gelir.

 

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir