Menü Kapat

Kakao, Sihirli Kakao

Her ne kadar sürekli bir şeyler yapmamızı, üretmemizi, iş üstünde ve canlı olmamızı bekleyen bir dünyada yaşasak da aslında biz de doğanın döngülerine tabiyiz. Baharda canlanır, yazın enerji dolar, sonbaharda yavaşlarız. Kış mevsimi ise içe dönme, dinlenme ve yeni bir döngünün başlangıcı için enerji toplama zamanıdır. Havalar soğur, günler kısalır, bedenimiz enerjiyi içeride tutmak ister. Daha çok uykuya, kalın giyeceklere, yumuşacık battaniyelere, konforlu bir ortama ve sıcak yiyecek ve içeceklere yönelmemiz doğamız gereğidir. Kış mevsimi ve sıcak içecekler demişken sıcak çikolata ve çikolatanın özünde yer alan sihirli kakao üzerine konuşmamak olmaz.

Kakaonun Hikayesi ve Sihri

Kakao ilk olarak Maya uygarlığında ortaya çıkıyor. Bilimsel ismi Theobroma Cocoa olan bu bitkinin meyvesine Tanrıların Yiyeceği deniyor. Orta ve Güney Amerika yerlileri tarafından tanrıların sihirli bir armağanı olarak değerlendiriliyor ve hem törensel hem de tıbbi bir içecek olarak kullanılıyor. Çekirdeklerinin para yerine kullanıldığı dönemler de var.

Kakao bünyesinde mutluluk, sevgi, tatmin gibi duygular üretmemizi sağlayan kimyasallardan bolca barındırıyor. Meyveler arasında (toz halindeyken) antioksidan seviyesi en yüksek olanı. Onu ikinci sırada açai (toz halinde) takip ediyor ancak açainin antioksidan seviyesi kakaonun neredeyse yarısı kadar. Son zamanlarda Orta ve Güney Amerika yerlilerinin kakao tüketme alışkanlıkları ve kakao üzerine yapılmış araştırmalar düzenli tüketilen kakaonun kalp rahatsızlıkları, tansiyon, insülin direnci ve inme riskini yüksek oranda düşürdüğünü ortaya koyuyor. Aynı zamanda yüksek oranlarda demir, fosfor ve magnezyum barındıran kakao işlenip bildiğimiz marketlerde satılan çikolata haline getirildiğinde ise bedenimize iyi gelen bu sihirli yanını biraz kaybediyor.

Theobroma Cacao

Kakao Seremonisi

Kadim bilgelikleri yeniden hatırladığımız çağımızda kakao spiritüel pratiklerde de kullanılıyor. Topluluk halinde gerçekleştirilen ve kakao seremonisi adı verilen bu törenler genelde yavaşlamak, durmak, zihnimizi dinginleştirip dünyanın gürültüsünden biraz uzaklaşarak kendimizle, özümüzle, ruhumuzla, kalbimizin gerçek arzularıyla, yaşamımızdaki kişilerle yeniden ve hakiki bağlar kurmak için düzenleniyor. Seremoniyi, kakao hazırlamak ve diğerlerine dönüşüm ve merkezlenme için enerjisel alan açmak üzerine eğitilmiş kişiler düzenliyor.

Seremonilere özgü içecek; kaynar su, çiğ kakao, acı kırmızı toz biber, deniz tuzu ve tatlandırıcı ile hazırlanıyor.

Sihirli Kakao

İşte şimdi sıcak çikolatayı neden bu kadar sevdiğimizi biliyorum. Kış mevsimindeyiz, bedenimin sıcaklığa, konfora ve enerjiyi toplamaya ihtiyacı var ve kakao dünyanın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan belki de en sihirli besini! Bedenimiz sandığımızdan çok daha bilge! Bize yolladığı sinyalleri geçiştirmek yerine sadece ona biraz kulak vermemizi bekliyor…

Uygulama Zamanı

Sen de bu aralar kış mevsimini yaşayan bedenine kulak vermek istiyorsan kendine bir sıcak çikolata yapıp kalın ve yumuşacık bir battaniyenin ardında şu iki filmden birini izleyebilirsin:

Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Charlie’s Chocolate Factory

Çikolata – Chocolat

Ya da aynı kakao seremonilerindeki gibi yavaşlamak, kendi merkezine gelmek, kalbinle, özünle, ruhunla yeniden bağ kurmak için sadece sıcak çikolata içeceğin özel bir zaman ayırabilirsin.

Yoğun kıvamlı sihirli bir sıcak çikolata tarifi ise;

Amor A La Mexicana

Keçi Sütü

Bitter Çikolata

Acı Kırmızı Toz Biber

Çubuk Tarçın

Karanfil

Önce keçi sütünü karanfil ve tarçınla beraber kaynayana kadar ısıtıyorum. Kaynamaya başladığında ocağı kapatıyorum. Ocaktan almadan içine istediğim miktarda bitter çikolata atıp eriyene kadar karıştırıyorum. En son da bir tutam acı kırmızı toz biber ekleyip karıştırıyorum.

Ve afiyet olsun<3

 

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir