Menü Kapat

Kendini Seçmek

Kim olduğumuz değişir. Kim olduğumuzu yansıtan şeyler de. Zaman içinde artık seni yansıtmayan şeylerle vedalaşman ve yaşamına şimdi seni yansıtan şeylerden daha çok dahil etmen gerekir. Ama hala bazı şeylere, daha önceden seni mutlu ettikleri ve tamamen yansıttıkları için tutunuyor ve aslında içinden geleni yapmıyor olabilirsin. Peki her an yeniden kendini seçmek, o an içinden gerçekten geleni yapmak nasıl mümkün?

 

Kendini Seçmek ve Ego

Ego bizi hayatta tutmak ve içinde bulunduğumuz durumu korumak ister. Dönüşümler egonun işine pek gelmez, hele hele büyük dönüşümler öncesi egonun hali yangın yerine dönebilir. Eski alışkanlıklara, düşünce kalıplarına hatta bunları yansıtan eşyalara, maddelere tutunmak isteyebilir. Egoyu rahatlatmayı seçmek kısa vadede işimize yarasa da uzun vadede heyecan verici bir yaşamdan bizi uzaklaştırır. Yaşamın sihirli tesadüflerine kendimizi bırakmak, yaşamı bir oyun olarak görüp keyfini çıkarmak yerine kendimizi aynı noktada ne ileri ne de geri giderken bulabiliriz.

Kendini gözlemleyip egonun kalıplarını ve stratejilerini fark etmek her an kendini seçmeye giden yolda işini oldukça kolaylaştırır.

 

Kendini Seçmek ve Yaratıcı Çocuk

Çocuk benliğimiz yaşamımıza neşe, keyif, coşku ve macera katan benliğimizdir. Benim yaratıcı ve sihirli çocuk dediğim Özgür/Doğal çocuk benliğimizden yaşadığımız anlarda içimizden geleni içimizden geldiği gibi yaşarız. Kendimize tüm duyguları deneyimlemek için tam izin verir, akışta ve yargıların ötesinde bir yaşam süreriz. Çocuk benliğimizin bir de Uysal ve Asi yönleri vardır. Uysal çocuk ve Asi çocuk benlikler özgür olmak yerine bağımlıdır. Uysal çocuk içinden geleni yapmak yerine otorite olarak algıladığı/seçtiği şeye boyun eğer. Asi çocuk ise otorite olarak algıladığı/seçtiği şeyin karşısında yer alır. Yine kendi içinden geleni değil otoritenin söylediğinin zıttını yaparak yaşar.

Otoriteye olan boyun eğici ya da karşı çıkıcı bağımlılıkları kırıp özgür/doğal çocuktan yaşamak her an kendini seçmeye giden yolda atılacak çok büyük bir adım! (Özgür/Doğal çocuk benliğinle olan ilişkini güçlendirmek istersen Yaratıcı Çocuğu Geri Çağır Bireysel Seansı alabilirsin, detaylı bilgi için cansu@yasamsuyu.com adresine mail atman yeterli!)

 

Seni Yansıtan Şeyler

Giydiğin kıyafetlerden izlediğin Youtube kanallarına, evini dekore ettiğin eşyalardan arkadaş olduğun insanlara yaşamında bilerek ya da bilmeyerek seçtiğin her şey seni yansıtır. Sen dönüştükçe seçimlerin de dönüşür. Ancak bazen seni artık yansıtmayan şeyleri bırakman ve yaşamına yepyeni şeyler dahil etmen gereken zamanlar gelir. Egonun kalıplarından ve otorite ile olan ilişkinden özgürleşmeye karar verdiysen sessiz kalabileceğin bir yere yerleş. Nefesine odaklanacağın birkaç dakika süresince zihnini dinginleştir. Ardından kendine yüksek sesle sor ve gelen cevaba hazır ol:

 

Artık beni yansıtmadığı halde bırakmaya gönüllü olmadığım şey nedir?

“Bırakmaya gönüllü olmadığım şeyi” bırakabilseydim yaşamıma neyi dahil edebilirdim?

 

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle

Sevgiler,

Cansu

 

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir