Menü Kapat

Teşekkür Ederim, Seni Seviyorum

‘Söz büyüdür,’ derler hiç duymuş muydun? İnsanın en sık kullandığı iletişim aracı sözcüklerdir. İşlerimizi halletmek, ihtiyaçlarımızı karşılamak, hislerimizi ifade etmek, anlaşılmak ve benzeri bir sürü şey için gün içinde sık sık sözcükler kullanırız. 

Sözcükleri durmadan kullandığımız bir yer daha var. Tahmin et? Kafamızın içi! Katman katman olan bilinçaltımızın derinliklerinden gelen mesajlar zihnimizde sözcüklere dönüşerek var olur. Kendimizle iletişim kurarken kullandığımız sözcükler gün içindeki ruh halimizi, günümüzün kalitesini, davranışlarımızı, olaylara bakış açımızı, başkaları ile kurduğumuz iletişimi yoğun bir şekilde etkileyecek güce sahiptir.

Nasıl mı? Haydi sözlerin gücünü şimdi birlikte keşfedelim!

Hazır mısın?

Kendine bu çalışmayı yaparken bölünmeyeceğin, sana özel, sessiz, sakin bir yer bul. Karşında kendini görebileceğin bir ayna olsun. Yanına bir mendil ve bir bardak su al. Aynanın karşısında rahat bir şekilde oturabilir ya da ayakta durabilirsin. Hazır olduğunda gözlerinin içine bakarak kendine içinden ya da dışından tekrar ederek şunları söylemeye başla:

Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum. Teşekkür ederim, seni seviyorum.

Zihninden “Ay bu da ne şimdi?!” “Çok tuhafmış!” “Bu mu yani?!” “Ben bunu daha önce okumuştum/yapmıştım.” “Yapamam çok zor!” “Zamanım yok.” gibi düşünceler geçebilir. Eğer bir şekilde bu yazıyı okuyorsan kendine gün içinde bu zamanı ayırman ve çalışmayı tamamlaman şahane olacaktır.

Yaparken

Çalışmayı iki ile sekiz dakika arasında bir süre boyunca sürdürmen hemen fark edebileceğin bir etki yaratır. İlk başta iki dakika uzun gelirse ne kadar istiyorsan o kadar yap ve her yaptığında süreyi biraz daha arttır. Bu çalışmayı sevdiğin sözsüz bir müziği dinlerken de yapabilirsin. Böylelikle süre ile ilgilenmek zorunda kalmazsın.

 Belki de bugün bunu kendine sadece bir kere söylemeyi tercih edeceksin. Ne kadar söylersen söyle sözcükleri tekrar ederken mekanikleşmemeye dikkat et. Her sözcüğü sanki ilk defa söylüyormuşsun gibi söylemenin etkisi daha büyük olacaktır.

Kendini gözlemle ve sözcüklerin söylediğin anda zihninde, bedeninde, ruh halinde yarattığı etkileri keşfet! Biraz meraklı olmak çok işine yarayabilir. Dikkatin dağılıyor ya da aklından başka düşünceler geçiyorsa şu ana varmak için her an nefesin ya da bedeninle bağlantı kurabilirsin. Bu bağlantıdan bahseden
Şu Ana Varmak Çok Mu Zor?’u henüz okumadıysan burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Yaptıktan sonra

Bugün kendine belki bir kere ‘Teşekkür ederim, seni seviyorum,” dedin belki de güzel bir müzik açtın ve dört dakika boyunca kendine bu zamanı ayırdın. Her sözcükle birlikte zihnin, bedenin ve ruh halindeki değişimleri fark ettin. Aynanın karşısından ayrılmadan önce bir kere de bu çalışmayı gerçekleştirdiğin için kendine teşekkür et! Az önce öz sevgiye harikulade bir giriş yaptın!

Nasıldı? Deneyimini paylaşmak istersen bu yazının altına yorum yazabilir ya da cansu@yasamsuyu.com adresine bir mail atabilirsin. Heyecanla bekliyorum!

Bu çalışmaya her gün biraz da olsa zaman ayırdıkça önce kendinle olan iletişiminin sonra da başkaları ile olan iletişiminin yavaş yavaş dönüştüğünü göreceksin.

Ne demişler, ‘Söz büyüdür.’

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir