Menü Kapat

Toltek Bilgeliğine Giriş

Meksika’ya hoş geldin! Meksikalı Kızılderililer tarafından bugün hala bazı bölgelerde uygulanan yaşam sanatı Toltek Bilgeliği ile tanışmaya hazır mısın?

Wirrarika, Aztek ve Maya uygarlıklarına da yayılan Toltek Bilgeliği, bize modern yaşama dahil olurken unuttuğumuz içimizdeki hakikati hatırlatacak.

Toltek nedir?

Toltek, aslında bilim insanı ve sanatçıların oluşturduğu bir topluluktur. Bu insanlar kadim ruhsal bilgelik öğretilerini, uygulamalarını araştırır ve bunların sürekliliğini sağlamak için çalışırlar. Ustalarına, “kişinin kendi bireysel özgürlüğüne ulaşmasında rehberlik eden öğretici” anlamına gelen nagual adı verilir.

Toltek Bilgeliği modern dünyaya Don Miguel Ruiz tarafından tanıştırılıyor. Ruiz, Meksika’da şifacı bir anne ve şaman bir dede ile birlikte büyüyor. Ailesi Toltek Bilgeliği’nin nesilden nesile aktarılmasında rol oynayan bir aile olsa da Ruiz geleneği izlemeyip tıp doktoru olmayı tercih ediyor. Bir gece arkadaşları ile birlikte yolculuk yaparken geçirdiği trafik kazasında bedeninin dışına çıktığı ve oradan kendi yaptıklarını izlediği bir deneyim yaşayınca her şeyi bırakıp Toltek Bilgeliği’ni derinlemesine araştırmaya ve öğrenmeye koyuluyor.

Neler oluyor hayatta, bir de şu rüya gerçek olsa, olsa!

Toltek Bilgeliği’nde her şey bir rüyadan ibarettir. Gördüğümüz, dokunduğumuz, işittiğimiz, deneyimlediğimiz her şey bir rüyadır. Çocukken bizden öncekilerin inançlarını ve inançları ile yarattıkları bu dünya rüyasını koşulsuzca kabul ederiz. Bu kabul etme ve dünyaya dahil olma anı aslında bir anlaşmadır.

İnançlarımızla bir anlaşma yapar ve onları kabul ederiz. Gördüğümüz dünya rüyasını da inançlarımızla yaptığımız anlaşmalarımız yönetir. İnançlarımızın saçma, hakikatten uzak, acı verici olduğunu kavradığımızda bile bize güven hissi verdikleri için onlardan vazgeçmek yerine anlaşmayı sürdürüp aynı noktadan aynı rüyayı görmeye devam etmeyi tercih edebiliriz.

Toltek Bilgeliği bize yaptığımız anlaşmaları değiştirerek yepyeni bir rüya görebileceğimizi işaret eder. İşte Toltek Bilgeliği aracılığıyla Dünya’da cennet rüyası görebilmek için yapmamız gereken Dört Anlaşma!

Toltek ve Dört Anlaşma

Birinci Anlaşma:
Kullandığın sözcükleri özenle seçmek

Toltek Bilgeliği’nde sözcükler insanın yaratım gücüdür. Her şey söz ile ifade bulur. Zihnimizde kullandığımız sözcükler yaşamımızda gerçekleşenleri yaratma gücüne sahiptir. (Benzer bir deneyimi hemen yaşamak için Ocak ayının Teşekkür Ederim, Seni Seviyorum yazısına buradan göz atabilirsin!)

Söz büyüdür ve sözcükleri her kullanışımızda onlara inanmayı ya da inanmamayı seçerek bir anlaşma yaparız. Kullandığın sözcükleri incele! Sözcüklerin ne kadar saf ve temiz olursa kendine öyle bir dünya yaratırsın. Kullandığın sözcükler sayesinde “korkuların haz ve sevgiye dönüşebilir”.

İkinci Anlaşma:
Hiçbir şeyi kişisel algılamamak

Dünya rüyasına dahil olurken her şeyin merkezine kendimizi koyarız ancak diğer kişilerin de böyle yaptığını unutur ve onların davranışlarının ya da söylediklerinin merkezinde de kendimiz olduğuna inanırız. Diğerlerinin söylediklerini ve yaptıklarını kişisel algılamaya başlarız.

Herkesin kendi dünya rüyası, inançları ve anlaşmaları vardır. Bunlar herkes için farklıdır. Bir kişi bir tepki verdiğinde ya da bir şey söylediğinde bunu kendi özgün dünya rüyasını ve inançlarını merkeze koyarak söyler. Küçükken biri sana ya da sen birine kötü bir şey söylediğinde ardından gelen “Sensin o!” cümlesini duyduğuna eminim. Bir Toltek eminim çok doğru bir ifade kullandığını söyleyecektir. İşte birisi sana hakaret ettiğinde bile aslında kendi dünyasını ifade ediyordur. Bu, birisi sana güzel bir şey söylediğinde de geçerlidir.

Bunu idrak edebildiğimizde diğerlerinin “özensiz ve bilinçsiz” davranışları ya da sözleri artık bizi etkileyemez.

Üçüncü Anlaşma:
Varsayımda bulunmamak

Meditasyon yapmaya ya da başka bir şekilde zihnini gözlemlemeye başladıysan eğer beliren düşüncelerin çoğunun olanlar/olacaklar üzerine yorum ve varsayımlar olduğunu fark etmişsindir. Bu gayet normaldir ancak sorun şudur: Çoğu zaman bu varsayımların gerçek olduğuna inanırız.

Tüm üzüntülerin, dramaların, güç ve kontrol mücadelelerinin, özellikle ikili ilişkilerdeki sorunların temelinde varsayımlar ve varsayımlarımıza olan inançlarımız vardır.

Anlamadığımız bir şeyi anlamlandırmaya çalışırken varsayımlarda bulunuruz. Toltek Bilgeliği, bunun panzehirinin varsayımda bulunduğunu fark ettiğin her an karşındaki kişi ile iletişime geçip her şey netleşene kadar soru sormak olduğunu belirtir.

Dördüncü Anlaşma:
Daima yapabildiğinin en iyisini yapmak

Daima yapabildiğinin en iyisini yapmak, diğer üç anlaşmanın eyleme dökülerek kalıcı alışkanlığa dönüştürüldüğü anlaşmadır.

Yaşamında her koşulda ve her anda elinden gelenin en iyisini yaptığında kendini en az şekilde yargılarsın, suçluluk ve pişmanlık duyguları yaşamını terk eder. Yaşamını yaptıklarının karşısında bir ödül verilecek beklentisiyle değil kendini her halinle kabul ederek dolu dolu, heyecanla ve her anını severek deneyimlemeye başlarsın.

Bu anlaşmada dikkat edilmesi gereken şudur: Her anın en iyisi kendine göre farklılık gösterir. Bunu hatırlamak seni beklentiden, geçmişte ve gelecekte yaşamaktan özgürleştirir!

İnsanın Altın Çağı

Toltek kehanetlerine göre içinde bulunduğumuz çağ bu bilgeliğin her bir insanın içinde yeniden uyanmaya başlayacağı çağdır.

Ne dersin?

Kaynak kitap: Don Miguel Ruiz, Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı, Kuraldışı Yayınları

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir