Menü Kapat

Belirsizlik Zamanları – Belirsizliğin İçinden

 Yaşamında belirsizliği deneyimlediğine eminim. Belirsizlik çoğu zaman güvensizlik ve tedirginlik hisleriyle birlikte gelir. Ondan bir an önce kurtulmak isteriz. Çünkü bilmek isteriz. Belirsizlik ise hiçbir şey bilmediğimiz bir yerdir.

Peki ya aslında zaten hiçbir şey bilmiyorsak?

“Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir”

Elinde küçük zıplayan toplardan olduğunu ve bu topun her bir noktasına batırılmış toplu iğneler olduğunu hayal et. Üstteki fotoğraf zihninde bunu canlandırmanda yardımcı olacaktır. Hayal et, toptan çıkan ve gidilebilecek her yöne doğru uzanan toplu iğneler… İşte aslında deneyimlediğimiz her an, bu iğneli küçük top misali gidilebilecek her yöne açılan sonsuz olasılıklar noktası gibidir. Her an; hiçbir şeyin belli olmadığı, kim olduğumuz, ne istediğimiz ve ne yapabileceğimiz ile ilgili sonsuz olasılıklar barındıran sihirli bir yerdir.

Kendini güvende hissetmek isteyen zihnimiz bir şeylerin kesin olduğuna, istikrarlı olduğuna, belirli olduğuna inanmak ister. Dosdoğru bir yolda yürüdüğümüze inanmak bize güvende hissettirir. Ancak kesinlik, belirlilik yarattığımız bir illüzyondur. Gerçekte her an, sonsuz olasılıklar dünyasında yeniden var oluruz. Her an gidebileceğimiz sonsuz yollar vardır. Bir seçim yaparız ve her yaptığımız seçim ile birlikte yepyeni bir sonsuz olasılıklar dünyası açılır önümüze.

Belirsizlik ve fotonların bildiği!

Kuantum deneylerinden birinde fotonlarla (kısaca ışığın temel birimi diyebiliriz) çalışan bilim insanları fotonların gözlemlendikleri zaman parçacık halinde olduklarını gözlemlenmedikleri zamanda ise dalga halinde aynı anda her yerde olduklarını keşfederler. Foton bize parçacık halinde gözükebilse de aslında her an her yerdedir, sonsuz olasılıklar dünyasındadır.

Belirli bir gerçekliğin içinde yaşadığımızı düşünsek ve bu gerçeklik belirsizleştiğinde paniğe kapılsak da aslında bizler de aynı fotonlar gibi sonsuz olasılıklar dünyasında var oluruz.

Oyna gitsin!

Peki ne yapmalı? Zihnimizi panikletmeden belirsizliğin, her an yeniden var olan sonsuz olasılıklar dünyasının bilincinde yaşayabilmek nasıl mümkün?

 İşin sırrı belirsizliği ve aslında yaşamın kendisini bir oyun olarak görebilmekte!

Şu an eğer yaşamında deneyimlediğin büyük bir belirsizlik yoksa kendine sonsuz olasılıklar dünyasının varlığını hatırlatacak deneyimler yarat. Bunlar seni panikletmeyecek küçük belirsizlikler olsun. Mesela hafta sonu bir günü hiç plan yapmadan geçirebilir ve gün seni nereye götürürse oraya gidebilirsin. Bu zihnini daha büyük belirsizliklere hazırlayacak ve belirsizlikten keyif almana ve onu bir oyun olarak görebilmene hizmet edecek.

Şu an rahatsız olduğun büyük bir belirsizliğin içindeysen ve bundan bir an önce kurtulmaya çalışıyorsan dur. Önce belirsizliği kabul edebilir misin bir bak. Kabul etmek belirsizliğe duyduğun direnci hafifletecek ve ondan keyif almana yardımcı olacak. Sonra zihnini dinginleştirecek alıştırmalar yaparak başla. Meditasyon, yürüyüş, yemek yapmak ya da sana iyi gelen her ne ise… Ve her gün kendine hatırlat; aslında her an yepyeni bir sonsuz olasılıklar dünyası içindesin, bu sadece bir seçim oyunu…

Sen şu an neyi seçiyorsun?

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir