Menü Kapat

Yaratıcı Çocuğu Geri Çağır, Alice Müzikali

Alice müzikalinde anlatılan hikaye sadece “genç bir kızın” hikayesi değildir beyaz tavşanın da söylediği gibi; “aslına bakarsanız hepimizin” hikayesidir. Bize sürekli böyle ya da şöyle olmamızı söyleyen, bunu ya da şunu yapmamızı tembihleyen, sevmemiz ve sevilmemiz için koşullar koyan, dikkatimizi dağıtmaya çalışan bir dünyada içimizdeki yaratıcı ve sihirli çocukla yeniden buluşma ve ona cesaretle sahip çıkma hikayemiz.

Bir yolculuk

Çocukken parkta uzun süre oynadığı için odasında kilitli bırakılarak ceza verilen kız, yaşadığı korku ile yaratıcı ve sihirli çocuk halini bilinçaltının derinliklerine gömmüştür. Artık 18 yaşındadır, sağlıklı bir iletişim kuramadığını anladığımız anne ve babası ile birlikte yaşamakta, ukulelesini çalıp şarkılar söylemek isterken üniversite sınavına çalışmak zorundadır. Bir akşam, bilgisayarının ekranında beyaz bir tavşan belirir ve genç kızı bilinçaltının derinliklerinde, hayal dünyasında içindeki yaratıcı ve sihirli çocuğu hatırlayacağı ve onu oradan çekip çıkaracağı bir büyüme yolculuğuna çıkarır.

Bir oyun gibi tasarlanan bu yolculukta Alice, sık sık karşılaştığı “Kimsin Sen?” sorusu ile kendini her an biraz daha keşfederek oyunun farklı seviyelerindeki zorlukların üstesinden gelir. En sonunda ise Kraliçe ile bir anlaşma yapar. Oynayacakları basket maçını kazanırsa buradan giderken çocuk Alice’i de yanında götürecektir. Maç bir sonuca varmasa da Alice, Kraliçe ile yüzleşir ve yolculuk boyunca tüm kazandıkları ve çocuk Alice ile birlikte kendi şarkısını söylemeye başlar.

Alice’in hikayesi burada bitiyor. Peki, içimizdeki Yaratıcı ve Sihirli Çocuk’u hatırlamak ve onu yaşamımıza dahil etmek için gerçekten ne yapmamız gerekir?

Büyümek ne demek?

Kulağa zıt şeyler gibi gelse de içimizdeki yaratıcı ve sihirli çocukla bir olabilmek gerçek anlamda büyüyebilmekle mümkün. Büyüyebilmek, seçimlerimizin sorumluluğunu alabilecek cesaret ve özgüvene sahip olmaktan geçiyor. Korkusuzlukla ilişkilendirilseler de aslında cesaretli olmak ve özgüvenli olmak korkuya alan açıp, onu dinleyip anlayabilmek anlamına gelir. Bu ise kendimizi güvende ve seviliyor hissettiğimizde mümkün olabiliyor.

Derinlere yolculuk!

Bir başkası ile iletişim ve yakınlık kurmak en büyük ihtiyaçlarımızdan biri. Ancak kendimizi güvende ve seviliyor hissetmek için sürekli başkalarının varlığına ihtiyaç duyduğumuzda bunu karşılamak için kendimizi çeşitli fedakarlıklarda bulunurken, kendi isteklerimizden, hayallerimizden vazgeçerken bulabiliriz. Bu da özgün yanımızın, içimizdeki yaratıcı ve sihirli çocuğun güvenini kaybetmemize yol açar. Bunu yeniden kazanmanın ve onu gömülü olduğu yerden çekip çıkarmanın yolu gerçekten de kendi içimizde bir yolculuğa çıkıp bağımsız bir güven ve sevgi alanını içimizde var edebilmekten geçer.

Birkaç öneri

Sen de böyle bir yolculuğa çıkmak istiyorsan yaratıcı ve sihirli çocuk halini hatırlamana yardımcı olacak birkaç kitap önerisi işte burada:

Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll

Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Denizkızı Olmak Çok Önemlidir – Gözde Baytan

Momo – Michael Ende

Senin de bu yazıyı okuduğunda aklına gelen kitaplar ya da filmler olduysa önerilerini yorumlara yazmanı heyecanla bekliyorum!

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

4 Comments

  1. uso

    Yazıyı okuduktan sonra Alice Harikalar Diyarında kitabını tekrar okumalıyım dedim. Çocukluk dönemimizde okuduğumuz kitaplardan kesin bir şeyler öğreniyoruz fakat büyüdüğümüzde pek de o mesajları hatırlayabildiğimiz söylenemez. Çocuk kitabı diyip geçiyoruz fakat o yazılara belki yetişkinlik dönemimizde daha da çok ihtiyacımız oluyor. Aslında çok şeyi biliyor gibi hissedip pek de bir şey bilmiyor olmamız gibi bu. Yazı için teşekkürler!

  2. Cansu Özkan

    Asıl bilmemiz gereken şeyleri unutup işimize aslında pek de yaramayan bir sürü başka şey biliyoruz. Çocuklar unutmamış oluyorlar! Biz de hatırlayabiliriz, her unutuyor gibi olduğumuzda yeniden<3<3<3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir