Menü Kapat

Ho’oponopono, Hawaiili Şifacıların Sırrı

Ho’oponopono ile tanıştığımda, aynı yolculuğum sırasında karşılaştığım çoğu kadim bilgelik öğretisinde olduğu gibi, içimden bir ses yükseldi: Ben bunu biliyorum!  Bu bilgi dışsal ve teorik bir bilgi değildi. Adının Ho’oponopono olduğunu, Hawaiili şifacılar tarafından benimsenen bir felsefe ve bir şifa uygulaması olduğunu bilmiyordum. Ama içeride bir yerlerde sanki yıllardır bildiğim bir şey ile karşılaşmış gibiydim. Çok tanıdık bir şey.

Sana da olduğuna eminim. Bazen yeni tanıştığın biri, okuduğun kitaptaki bir hikaye, gittiğin bir şehir sanki yıllardır oradasın, onunlasın gibi çok tanıdık bir his verir. Bu hücresel hafıza ile nesillerdir aktarılmış, atalarından yadigar bir bilgi olabileceği gibi senin oluş halinin ve enerji alanının tanıştığın kişinin, okuduğun hikayenin ya da gittiğin şehrinkine çok benzer olmasından da kaynaklanabilir.

Ho’oponopono, Yaşamsuyu Blog’la o kadar uyumluydu ki onun için bir yazı ayırmak istedim! İşte başlıyoruz, karşınızdaaa kadim Hawaii uygarlığından gelen Ho’oponopono. Tanışmış mıydınız?

Ho’oponopono nedir?

Ho’oponopono’nun hem bir felsefe hem de oluş halini dönüştürmek için kullanabileceğin bir şifa aracı, bir sanat olduğu belirtiliyor. Kökeni çok eskilere dayansa da içinde yaşadığımız modern topluma 20. yüzyılda, onu keşfedip uygulayan insanların deneyimleri ve anlayışları aracılığı ile aktarılmış.

Ho’oponopono, özünde yaşamımızda var olan insanların, olayların, durumların, aslında her şeyin içimizde barındırdığımız bir şeyin yansıması olduğunu söyler. Dış dünya ve diğer insanlar sadece bizim aynamızdır. Bundan yola çıkarak da yaşamımızda ve dünyada var olan her şeyin yaratıcısı olduğumuz fikrine ulaşır.

Ho’oponopono insanların kişisel güçlerini başkalarına teslim etmeyip kendi gerçekliklerini üstlenmelerini temel alır. Ho’oponopono uygulamaya başlayan kişi artık içinde bulunduğu durumun sorumluluğunu başkasına atmamayı tercih eder. Kurban bilincinden çıkar ve dışarıdan bir kurtarıcının (bir kişi, bir olay vb.) gelip onu kurtaracağını beklemektense kendi yaşamının çözümü olmaya başlar.

Bir şifa aracı

Ho’oponopono’nun sözcük anlamı ‘düzeltmek’tir. Ho’ponopono uygulaması ile yaşamımızdaki çatışma ve sorunların kaynağında yer alan hatalı düşünce alışkanlıkları, anılar, anılara yüklenmiş anlamlar ve inanç kalıpları temizlenir.

Bunları temizlemenin ilk adımı onların varlığının sorumluluğunu almaktır.

İkinci adımda bilinçaltımıza, anıların depolandığı Unihipili alanına (Hawaii dilinde çocuk demek) etki eden dört arınma cümlesi kullanılır:

Özür dilerim

Beni affet

Teşekkür ederim

Seni Seviyorum

Özür dilerim ve Beni affet, yaşamımızda çatışma yaratan düşünce alışkanlıklarımızı ve onları yarattığımız için kendimizi affetmemize yardımcı olur.

Devamında gelen Teşekkür ederim ve Seni seviyorum ile ortaya çıkıp kendisinin bizde var olduğunu fark etmemizi sağlayan bu düşünceye teşekkür edilir ve yerine sevgi yerleştirilir.

Üçüncü ve son adımda ise kontrol ve beklentileri salıvererek her birimizin içinde var olan ve var olan her şey ile bağlantıda olduğumuz ilahi zekaya ve yaşamın bize en iyi çözümü getireceğine güvenmek ve ilhama açık olmak yer alır.

Kaynakça

Ho’oponopono hakkında daha çok şey bilmek ve deneyimlemek istersen aşağıdaki kişileri ve eserlerini araştırabilirsin:

Morrnah Simeona, Ho’oponopono’yu yeniden ortaya çıkaran ve uygulayan Hawaiili şaman

Dr. Ihaleakala Hew Len, Hawaii’de bir psikiyatri hastanesindeki hastaların iyileşmesine Ho’oponopono ile katkıda bulunan doktor

Joe Vitale, Ho’oponopono’nun dünyaya duyurulmasına aracılık eden yazar ve konuşmacı

ve

Bu yazıyı hazırlarken kaynak aldığım kitabın yazarları;

Maria-Elisa Hurtado-Graciet, NLP, EFT ve diğer psiko-enerji tekniklerinin uygulayıcısı ve yazar

Dr. Luc Bodin, tıp doktoru ve yazar

Kaynak kitap: Ho’oponopono, Pegasus Yayınları

Son söz

Ho’oponopono hakkında ne düşündün? Düşüncelerini ve yaşamında uygulamayı tercih edersen deneyimlerini yorumlarda ya da cansu@yasamsuyu.com adresine mail atarak paylaşabilirsin! Merakla bekliyorum!

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir