Menü Kapat

Sabah Sabah Sabahlar Olsun!

Bir şeye nasıl başlarsan öyle gider cümlesinin geçerli olduğu çok sihirli bir yer var: Sabahlar!

Sabah uyandığında ilk iş olarak telefona bakmak ya da hemen günlük yaşam koşuşturmasına dalmak yerine günün ilk dakikalarını kendine ayırdığında zihinsel, bedensel ve ruhsal seviyede sıradan günlerinden çok daha farklı bir gün deneyimleyeceğin kesin! Nasıl mı?

Beyin Dalgaları

Beynimizde gün içinde farklı farklı beyin dalgaları belirir. Bilim insanları bu dalgaları kategorilere ayırmışlardır.

Delta

Delta beyin dalgası en düşük frekansa sahiptir. Frekansı 0.1 ile 3 Hz arasında değişir. (Frekans da neydi diyorsan buraya tıklayıp Sevinç, Sevinç, Çok Sevinç yazısına bir göz atabilirsin.) Bir yaşına kadar herkes delta dalgaları yayar. Bu durum zamanla azalır. Yetişkinlik döneminde delta dalgasını derin uyku halindeyken deneyimleriz. Bilinçaltının en derinleri delta dalgasındadır.

Teta

3.5 ile 8 Hz arasındadır. Gündüz düşleri, yaratıcılık, hayal gücü, derin duygusal deneyimler ve derin rahatlama bu dalga esnasında var olur. Aynı zamanda da uyku dalgasıdır. Yedi yaşına kadar herkes yaygın olarak teta beyin dalgasının etkisi altındadır.

Alfa

Alfa dalgası, uyanık, bilinçli, farkında olduğumuz ve aynı zamanda da kendimizi gevşemiş, keyifli ve rahat hissettiğimiz dalgadır. Frekansı 8 ile 12 Hz arasındadır. Yaratıcılık, hayal gücü, gündüz düşleri alfa dalgasında yoğunluğu azalarak devam eder.

Beta

Beta beyin dalgası frekansı 12 ile 33 Hz arasındadır. Uyanık zihin aktivitesi, bilinçli düşünme, problem çözme bu beyin dalgasında gerçekleşir. Gün içinde gereğinden fazla bu beyin dalgasından yayın yapmak stres ve kaygıya yol açar.

Sabah Sabah

Sabah uyanma esnasında beynimiz teta dalgasından alfaya geçiş yapar. Uyanıklığın ilk dakikalarında keyifli ve gevşek hissettiğimiz alfa dalgasında oluruz. Daha sonra ise, günümüzün yoğunluğu, içinde bulunduğumuz ruh hali ve yapmamız gereken şeylerin aciliyetine göre beta beyin dalgasına geçiş yaparız.

Sabah uyandığın gibi yaptığın şeyler ya alfa dalgasında kaldığın anları genişletecek ya da seni hemen betaya sokarak stres seviyeni artıracaktır. Sabah uyandığında alfada kaldığın anları çoğaltman güne daha dingin bir zihinle, daha enerjik, daha keyifli bir başlangıç yapmanı ve bu ruh halini gün içinde de hatırlamana yardımcı olur.

Günaydın!

Bu kısımda bir süredir uyguladığım ve gerçekten de günüme olan etkisini yadsıyamayacağım sabah uygulamalarımı paylaşacağım.

Uyandığımda ilk dakikalarımı hemen yataktan çıkmak ya da telefona bakmak yerine sessizliği ve zihnimin alfa dinginliğini fark etmeye ayırıyorum. Bazen yattığım yerden bazen omurgam dik bir şekilde oturarak nefesimi fark ediyor ve sessizlikte biraz vakit geçiriyorum.

Hazırlandıktan sonra matın üzerine geliyor ve o sabahki ruh halime göre bazen yoga, bazen dans bazen de Tibet egzersizleri adı verilen bir egzersiz yapıyorum. Matın üstündeki zamanımı Sevinç, Sevinç, Çok Sevinç yazısında paylaştığım (okumak için buraya!) sevinç uygulaması ile bitiriyorum!

Sen de dilersen kendine göre bir sabah ritüeli ile beta dalgasını sadece gerçekten gerektiğinde kullanmak üzere bir gün geçirebilirsin. Eğer sabah uyandığın gibi zihinsel ve fiziksel günlük koşuşturma içine girmeye alışıksan bahsettiğim şey bir günde olmayabilir; ama bu bir yolculuk, kendine zaman tanımayı unutma!

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir