Menü Kapat

İçimizdeki Çocuk ile Bir Olmak ve Diğerleri

İçimizdeki çocuk ve bu yaratıcı ve sihirli çocukla nasıl bir olacağımızdan konuşurken genelde içe dönmekten ve kendimizi gözlemlemekten bahsederiz. Gerçekten de, daha önce blogda ele aldığım gibi (ilgili yazı için buraya tıkla), dönüşümün büyük ve en etkili kısmı içeride gerçekleşir. Bir buzdağını gözümüzün önüne getirirsek dış dünya buzdağının dışarıda kalan kısmı iç dünya ise buzdağının görünmeyen yüzüdür.

Önce dış dünyada gerçekleşen dönüşümler iç dünyanın derinliklerine inmez ve kısa süreli rahatlama sağlar ancak aynı sorun başka şekillerde, aynı senin dış dünyanda yaptığın gibi, görüntüsünü değiştirerek yaşamında var olmaya devam eder.

Önce iç dünyada hele de iç dünyanın derinliklerinde gerçekleşen bir dönüşüm ise kalıcıdır. Uzantısı olan dış dünyayı da dönüştürür. Ortada bir sorun vardıysa, bu dönüşümle birlikte bir daha yaşamında var olamayacak şekilde çözülür.

Farklılıklar

Yukarıdakiler aklımızdayken şimdi başka bir yola sapalım.

Diğer insanların senden bir şekilde farklı olduğuna inanır mısın? Böyle bir inanca sahipsen muhtemelen kendini de diğerlerinden farklı gördüğün yönler var demektir. Aslına bakarsan hepimiz kendi hikayelerimiz, yeteneklerimiz, potansiyelimiz ve tercihlerimizle birbirimizden tamamen farklıyız.

Doğduğundan beri Dünya gezegeninde kendin olarak deneyimlediğin, hissettiğin, düşündüğün ve yaptığın her şey seni şu anki sen yaptı. Bunun aynısını yaşamış olan bir kişi daha yok.

İnsanlar bütün olarak doğarlar. Ben bunu ışıldayan devasa bir küre şeklinde hayal etmeyi seviyorum. Yaşadığımız ve yaşamadığımız (kuşaklar boyu ailemizden aktarılan) her şey bu küreyi şekillendirmeye başlar. Bir balonun üzerine parmağınla bastırdığını hayal et. Bastırdığın yerdeki hava balonun başka bir yerine ilerler. Balonun şekli değişir.

Aynı şekilde bir bölümüne baskı uygulanıp içeri bastırılan bu ışıltılı kürenin baskıdan serbest olan başka bir yeri dışarı doğru büyür. Bu şekillenme sonsuz farklı şekilde olabilir. Böylece farklı bölümlerine baskı uygulanan, farklı bölümleri serbest bırakılan eşsiz insanlar ortaya çıkmaya başlar. Tıpkı birer kar tanesi gibi.

Yaratıcı ve Sihirli, İçimizdeki Çocuk

Yaratıcı ve sihirli çocuk halini uyandırmak aslında bu ışıltılı kürenin şeklini akışta olacağın; kendini bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissettiğin; tüm hislerini özgürce ve bastırmadan, yaşam sevinci, neşe, keyif ve coşku enerjilerini daha çok deneyimlediğin bir hale getirmek anlamına gelir. İçeri dönüp bu noktaları keşfetmek ve buralara uygulanan baskıları kaldırmak bir hayli yardımcı olur. (İçimizdeki yaratıcı ve sihirli çocukla ilgili bir diğer detaylı içerik için burayı tıkla)

Yardımcı olacak başka bir şey ise dikkatini kendinden alıp karşılaştığın kişilere vermektir. İlginç değil mi? Hadi devam edelim.

Peki ya aynılıklar?

Kar tanelerine geri dönelim. Ben tüm bu farklılığın içindeki aynılığımızı da çok çarpıcı buluyorum. Hepimiz birer ışıltılı bir küre olarak buraya geldik, şekillendik ve Dünya’da insan olarak var olmayı deneyimliyoruz! Bunu diğer insanları her gördüğünde hatırlasan nasıl olurdu? Karşındaki insan da aynı senin gibi, bütün ve ışıltılı bir küreydi, yaşadığı ve yaşamadığı şeylerle şekillendi. Onun içinde de yaratıcı ve sihirli bir çocuk var. Belki onunla temas halinde, belki de günlük yaşam koşturmacasında içindeki yaratıcı ve sihirli çocukla teması kesmiş.

Bu hafta karşılaştığın her insanın içindeki yaratıcı ve sihirli çocuğu görmeyi ve onunla olan ilişkindeki davranışlarını bunu aklında tutarak şekillendirmeyi hatırla! Başkasının içindeki çocuğu görüp temas etmen kendi içindeki çocukla temas etmeni de bir hayli kolaylaştıracaktır.

Kendin olarak var olmanın keyfini çıkarman dileğiyle,

Sevgiler,

Cansu

Yaşamsuyu Bülten’e katılmak için tıkla!

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir